سناطب سناطب .

سناطب

" داستان زندگي ويلما رادولف"


اين مادر به دختركش كه بسيار باهوش بود ياد داد كه با وجود بندها و پاي آهني، هر كاري كه فكر مي كند لازم است، انجام بدهد. مادر به دختركش ياد داد كه انسان با وجود ايمان، پشتكار، شجاعت و پايداري، مي تواند هر كاري را انجام دهد.
اين طور بود كه وقتي دخترك به 9 سالگي رسيد، پاي آهني و بندها را كنار گذاشت و طوري قدم برداشت كه به گفته پژشكان، يك آدم عادي هرگز امكان نداشت بتواند اين كار را انجام دهد. در عرض چهار سال، به قدري موزون راه مي رفت كه هيچ كس باور نمي كرد او روزگاري فلج بوده است.
بعد يك مرتبه فكر بسيار عجيب و غريبي به سر او زد. فكري باور نكردني! دخترك تصميم گرفت بزرگترين زن دونده جهان شود. همه مي پرسيدند: «منظورش چيه؟ دونده؟ اون هم با اين پا؟» 13 ساله بود كه در يكي از مسابقات مدرسه شركت كرد و آخر شد. آخر آخر! بعد در همه مسابقات مدرسه شركت كرد و در همه آنها آخر شد! همه به او التماس مي كردند كه از اين ديوانگي دست بردارد، اما او دست بر نداشت و بالاخره يك روز، يكي مانده به آخر شد و بعد هم يكي يكي جلو آمد تا اول شد! از آن روز به بعد «ويلما رادولف» - و اين اسم آن دختر بود- در هر مسابقه اي شركت مي كرد، اول مي شد.
ويلما به دانشگاه ايالتي تنسي رفت و در آنجا با مربي بي نظيرش          «اد تمپل» آشنا شد. اد، روحيه شكست ناپذير، ايمان، اعتقاد و استعداد ذاتي و سرشار ويلما را به درستي تشخيص داد و او را چنان تربيت كرد كه ويلما توانست در سال 1960 در بازيهاي المپيك رم شركت كند.
رقيب ويلما در آن مسابقه، بهترين زن دونده آن دوران، دختري بنام «جوتاهين» بود. جوتا آن روز حتي يك شكست هم در پرونده ورزشي خود نداشت، اما ويلما، او را در دوي 100 متر و 200 متر شكست داد و دو مدال طلاي المپيك را به دست آورد.
بالاخره نوبت به مسابقات دوي امدادي 400 متر رسيد. در ابتدا اعضاي تيم ويلما بسيار درست و عالي عمل كردند و چوب مسابقه زا با دقت به نفر بعدي دادند، ولي دونده سوم چنان دست و پاي را گم كرد كه تا آمد چوب را به دست ويلما بدهد، از دستش افتاد. ويلما ديد كه جوتا به سرعت خيز برداشته است و پيش مي رود. رسيدن به آن دختر بادپا و فرز، ممكن نبود، اما ويلما از جان مايه گذاشت و خود را به او رساند و عبور كرد و سومين مدال طلاي المپيك خود را به دست آورد.
ويلما نخستين زني بود كه توانست در يك دوره از بازيهاي المپيك، سه مدال طلا ببرد و به اين ترتيب، ويلما وارد تاريخ شد و جاودانه ماند.

كجا هستند آنهايي كه مي گفتند او ديگر هرگز راه نخواهد رفت.
"پزشكان به من گفتند ديگر هرگز راه نخواهم رفت مادرم گفت راه خواهم رفت و من حرف مادرم را باور كردم.
       ويلما رادولف"برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۲۷ توسط:سنا موضوع:

صندلي داغ

لطفا به صورت كلي خودتونو معرفي كنين؟

ويدا سلام زاده هستم متولد13/8/1370 تو شهرستان مياندواب به دنيا اومدم(روز دانش آموز!)

كمي هم درمورد خانوادتون اين كه فرزند چندمين و..."هرچي صلاح ميدونين "بگين؟

فرزند بزرگ تر يه خانواده فرهنگي هستم مامانم دبيره و پدرم دبير بود...

اسم خواهرم شيوا س پيش دانشگاهيه و اسم برادرمم علي ه سوم راهنمايي مي خونه.

از دوران تحصليتون كه چطور طي كردين و حالا كه به اينجا رسيدين ، برامون بگين؟

ابتدايي رو تو مدرسه شهيد مروي درس خوندم(جايي كه مامانمم همونجا درس خونده!) راهنماييي رو هم تو نمونه دولتي نيايش و دبيرستانمم تو نمونه دولتي نماز بودم.سال اول و دوم دبيرستان اصلا درس نمي خوندم بيشتر تو حال و هواي ورزش واردوي ورزشي و تفريح بودم به خاطر همين از دبيرستان خيلي خاطره هاي خوبي دارم ولي سال سوم به نصيحتاي مامانم گوش دادم و درس خون شدم

سال پيش دانشگاهي رو به خاطر اينكه معلمامون زياد خوب نبودن مدرسه نرفتم وغيرحضوري خوندم. رتبه كنكورمم 319 منطقه 2شد.

انگيزتون از انتخاب اين رشته چي بود؟پول ، ارزش ،...؟

قبل از كنكور مي خواستم مهندسي ژنتيك بخونم  ميگفتم ميخوام چيزاي جديد كشف كنم اصلا به فكر پزشكي نبودم ولي بعدازكنكور تحت تاثير فاميلا و خونواده قرار گرفتمو پزشكي زدم.

چند سال ديگه انشالله يه پزشك ماهر"فوق تخصص" شدين...خودتونو چطور دكتري ميبينين؟؟؟

اميدوارم يه روز ازاون دكترايي كه فقط  پول واسشون مهمه نشم.تو هر رشته اي كه قبول شدم فقط ميخوام پزشك باسوادي باشم.

سقف ارزوهاتون چقدره؟

واسه خودم كه ارزوي خاصي ندارم فقط اينكه هميشه دعا ميكنم كه خونوادم هميشه شاد و سالم باشن.خودمم هيچوقت وجدانمو زير پا نذارمو انسانيت يادم نره.اينده شغليمم هدفه نه ارزو.

از ديدگاه خودتون پنج ويژگي مهمتون كه اگه بگيم بچه ها ياد شما ميوفتن(خوب يا بد) بگين؟

نميدونم ولي فكركنم همه منو بعنوان يه فرد شاد ميشناسن. همين.بقيشم ديگه بچه ها بايد بگن.

 

فاكتورهاي مهمتون تو انتخاب دوست چيه؟

صداقت واسم خيلي مهمه.دوست دارم دوستم تك بعدي نباشه.روحياتشم باهام سازگار باشه.ظاهر و باطنشهم يكي باشه .

از ادمايي كه خيلي باسياست و مغرورن و خودشونو از بقيه سرتر مي بينن اصلا خوشم نمياد.

 

اگه بخواين همكلاسياتو يه نصيحت بكنين يا جمله زيبا بگين چي ميگين؟ در اون حد نيستم كه نصيحت كنم ولي اين جمله رو خيلي دوس دارم

(اگر صخره و سنگ در مسير رودخانه زندگي نباشد، صداي آب هرگز زيبا نخواهد شد.)

علايقتونو بگين؟

( ورزش ،‌غذا ،كتاب ، رنگ ،‌ تفريح ،تيم ، بازيكن ،فيلم ، كارتون وماشين و.......هرچي كه جزو علايقتونه

 

ورزش: فوتبال و واليبال دوس دارم

غذا: قرمه سبزياي مامانمو دوس دارم

كتاب:راز داوينچي-از شعراي اخوان و فروغم خوشم مياد

رنگ:قبلنا فقط بنفش جديدا ابي و بنفش

تفريح: فيلم موسيقي ورزش و...

تيم:رئال مادريدو دوس دارم

فيلم:رنگ خدا ـ جدايي نادر از سيمين

The vowـ In time

كارتون: پانداي كنگ فوكار! و بابا لنگ دراز

ماشين: ميگن سوناتا2011 رو بنويس!!!!

و ديگر هيچ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۲۶ توسط:سنا موضوع:

" و هر كه نفسي را حيات بخشد مانند آن است كه همه مردم را حيات بخشيده است."

 

سايت " ايران اهدا توسط واحد فراهم‌آوري اعضاء پيوندي بيمارستان دكتر مسيح دانشوري، وابسته به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي از سال ‪ ۸۳‬فعاليت خود را آغاز كرده است.

اين سايت با هدف " تامين اعضاء پيوندي جهت بيماران نيازمند دريافت عضو " و "ترويج فرهنگ اهداء عضو " فعاليت ميكند.
افراد علاقه‌مند مي‌توانند با رجوع به سايت " ايران اهدا " و باز كردن صفحه " كارت اهدا عضو " با وارد كردن كليه مشخصات فردي آمادگي خود را جهت اهدا عضو ( به هنگام فوت يا در زمان حيات ) اعلام كنند.

اعضا قابل اهدايي كه در اين سايت اعلام شده‌اند شامل قلب، ريه‌ها، كبد، روده‌ها، لوزالمعده، كليه‌ها و نسوج مي‌باشد.

توضيحات بيشتر در مورد ثبت نام كارت اهداي عضو در خود سايت موجود مي‌باشد.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۲۵ توسط:سنا موضوع:

ناخن آينه ي نيمچه نماي بعضي بيماري ها1.ناخن رنگ پريده

بسياري از مواقع رنگ پريدگي ناخن ها ميتواند نشانه ي بيماري هايي جدي و مهم است مانند :
•كم خوني
•نارسايي احتقاني قلب
•بيماري كبدي
•سوء تغذيه
(توي پارنتز علائم كم خوني:
مهمترين علامت كم خوني احساس خستگي زودرس و فرسودگي است. علائم ديگر شامل اين موارد است:
•ضعف
•رنگ پريدگي پوست
•ضربان نامنظم يا تند قلب
•كوتاهي نفس
•درد قفسه‌ي سينه
•احساس سبكي در سر و يا سرگيجه خفيف
•مشكلات شناختي
•بي حسي، كرختي يا سردي انتهاي اندامها
•سردرد
ممكن است در ابتدا كم خوني آنقدر خفيف باشد كه متوجه علائم آن نشويد. اما شدت علائم با پيشرفت كم خوني افزايش مي‌يابند.)

2.ناخن سفيد
عمدتا ناخن هاي سفيد با حلقه اي تيره تر مي تواند مشكلات كبدي مانند هپاتيت را نشان دهد. در اين تصوير،زردي انگشتان دست را نيز مشاهده ميكنيد كه نشانه اي ديگر از مشكلات كبدي است.

3.ناخن هاي زرد 
يكي از شايع ترين علل ايجاد ناخن هاي زرد عفونت هاي قارچي است. با بدتر شدن اوضاع عفونت بستر ناخن ممكن است به عقب، و ناخن ممكن است ضخيم شده و فرو بريزند. در موارد نادر، زرد ناخن ها مي تواند نشان دهنده يك بيماري جدي مانند بيماري تيروئيد شديد، بيماري ريوي، ديابت يا پسوريازيس باشد. 

پسوريازيس يا داءالصَدَف: بيماري پوستي مزمن خودايمني است. اين بيماري هنگامي رخ مي‌دهد كه سيستم ايمني بدن سيگنال‌هاي اشتباهي مي‌فرستد. اين سيگنال‌ها باعث افزايش سرعت چرخهٔ رشد سلول‌هاي پوست مي‌شود؛ يعني افزايش بيش از حد سلول‌هاي پوستي از ميزان ريختن آن‌ها.در كل پنج نوع پسوريازيس وجود دارد. شايع‌ترين آن پسوريازيس پلاك مانند است كه با ناحيه‌هايي قرمز رنگ با پوششي نقره اي و سفيد از سلول‌هاي مردهٔ پوست مشخص مي‌شود. پسوريازيس در هر نقطه‌اي از بدن مانند زانو، آرنج يا پوست مي‌تواند مشاهده شود و با ساير شرايط جسمي جدي مانند ديابت، بيماري‌هاي قلبي و افسردگي در ارتباط  است.

4.ناخن هاي مايل به آبي 

ناخن ها با رنگ مايل به آبي مي توانند به اين معنا باشند كه بدن اكسيژن كافي دريافت نمي كند. اين مي تواند نشان دهنده يك عفونت در ريه ها، مثل ذات الريه باشدهمچنين بعضي از مشكلات قلبي نيز با ناخن مايل به آبي همراه است.

5.ناخن هاي مواج 
سطح ناخن موج دار و يا حفره دار، اين مي تواند نشانه اوليه پسوريازيس و يا آرتريت هاي التهابي باشد.كه معمولا با تغيير رنگ ناخن مشترك است وهمچنين پوست زير ناخن قهوه اي مايل به قرمز به نظر مي رسد.

6.ناخن هاي ترك خورده  
خشكي ، شكنندگي ناخن ها كه دائما ترك ترك شده اند با بيماري تيروئيد در ارتباط است.البته اگر با رنگ زرد همراه شود احتمال دارد به علت يك عفونت قارچي باشد.

7.ناخن پف آلود 
اگر پوست اطراف ناخن ، قرمز و پف كرده به نظر برسد ، به عنوان التهاب ناخن شناخته شده است و شايد در نتيجه لوپوس و يا يكي ديگر از بيماري هاي بافت همبند ناخن باشد. لوپوس منتشر يا لوپوس اريتماتوس سيستميك: (Systemic Lupus Erythematosus) با علامت اختصاري SLE گونه‌اي از انواع بيماريهاي خود ايمني است كه در آن سيستم دفاعي بدن، عليه ارگان‌ها و بافت‌هاي پيوندي خودي عمل كرده و به‌آن‌ها آسيب مي‌رساند. بانوان در مقابل اين بيماري ده‌برابر بيشتر از مردان آسيب‌پذيرند.اين بيماري اغلب پوست و چندين اندام داخلي را درگير مي‌كند و با وجود اتوآنتي بادي در خون همراه است. سير باليني لوپوس شامل دوره‌هاي فعاليت و بهبود است.
8.خط تيره ي زير ناخن
خطوط تيره زير ناخن بايد در اسرع وقت مورد بررسي قرار گيرد. آنها گاهي اوقات به ملانوم ، خطرناك ترين نوع سرطان پوست ايجاد مي شود.
ملانوم يا ملانوما:
ملانوم، نوع بد سرطان پوست در مقايسه با سرطان‌هاي معمولي پوست مي‌باشد. در آن سلول‌هاي سرطان (بدخيم) در سلول‌هاي رنگدانه پوست (ملانوسيت) يافت مي‌شود. ملانوم مي‌تواند به سرعت از طريق دستگاه لنفاوي يا خون در تمامي بخش‌هاي بدن پخش شود. مانند همه سرطان‌ها، ملانوم در صورتي كه در آغاز تشخيص داده شود بهتر درمان مي‌شود.علائم آن عبارتند از : ايجاد خال، خونريزي از خال، احساس خارش، سفت شدن، ايجاد قلنبه، متورم شدن در محل خال و احساس ناراحتي هنگام دست دادن. ملانوم ها يك حاشيه سياه يا آبي متمايل به سياه دارند. در مردان ملانوم بيشتر در ناحيه تنه (بين شانه‌ها و لگن)، سر يا گردن ايجاد مي‌شود. در زنان ملانوم بيشتر روي بازوها و پاها رخ مي‌دهد.

9.ناخن كنده شده
گاز گرفتن ناخن ها ممكن است چيزي بيش از يك عادت قديمي باشد اما در برخي موارد نشانه اضطراب است كه با درمان آن ميتوان اين عمل را متوقف كرد. ناخن جويدن و كندن آن به اختلال وسواس ارتباط دارد.اگر شما نمي توانيد اينكار را متوقف كنيد حتما از يك دكتر كمك بگيريد .

ناخن ها تنها بخشي از پازل هستند،اگر چه تغييرات ناخن همراه با بسياري از شرايط، اين تغييرات به ندرت اولين علامتهاي بيماري محصوب مي شوند.اما بسياري از ناهنجاري هاي ناخن ها نيز بي ضرر هستند - براي مثال با ناخن سفيد هر كسي بيماري هپاتيت ندارد اما اگر شما در مورد ظاهر ناخن هاي خود نگران هستيد حتما در اولين فرصت به متخصص پوست مراجعه كنيد.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۲۴ توسط:سنا موضوع:

اسيدوزبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۲۳ توسط:سنا موضوع:

“پشـه” ، خطرناكترين و كشنده ترين موجود روي زمين است

 اين حشره كوچك با وجود نداشتن اعضاي مرگبار حيوانات ديگر همچون چنگال هاي قوي، دندان هاي تيز و يا نيش زهراگين، اما همچنان مي تواند براي انسان، خطرهاي جبران ناپذيري را در پي داشته باشد.

نيش پشـه ماده مي تواند بسيار كشنده باشد، به طوري كه اين نوع از پشه ها با نيش هاي به ظاهر بي خطر، بيماري هاي گوناگون و خطرناكي همچون تب دنگي و مالاريا به انسان منتقل مي كنند.

به گفته محققان، فقط سه درصد از انواع پشــه، خون انسان را مي مكند.

پشه ها تقريبا از ۲۰۰ ميليون سال پيش در زمين زندگي مي كنند.  عمر اين حشره بين سه تا شش هفته است و با سرعت و تعداد بسيار زيادي زاد و ولد مي كند.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۲۲ توسط:سنا موضوع:

ابولا (Ebola) چيست ؟

ابولا اولين بار در سال ۱۹۷۶ در يكي از استان هاي سودان و نيز منطقه اي در نزديكي زئير جايي كه هم اكنون جمهوري دمكراتيك كونگو واقع شده است پيدا شد.بين ژوئن تا نوامبر آن سال ، ۲۸۴ نفر به اين بيماري مبتلا شدند كه در نهايت ، ۱۵۱ نفر، جان خود را از دست دادند.طي سالهاي بعد، اين ويروس به ديگر كشورهاي آفريقايي هم گسترش يافته و هرچند سال يكبار تعدادي كشته و قرباني برجا مي گذارد.البته فقط آفريقا درگير نشده و بيماري پاي خود را از آفريقا نيز بيرون گذاشته است.

پژوهشگران بر اين باورند كه ويروس ابولا از طريق حيوانات به انسان سرايت ميكند و معمولا در بدن جانوري زندگي ميكند كه در قاره آفريقا سكونت دارد.
اكثر افرادي كه ابتلاي آنان به ابولا تا كنون تأييد شده اهل كشورهاي آفريقايي بودهاند.تب خونريزي دهنده ابولا معمولا به صورت شيوع ناگهاني بروز ميكند و شيوع آن هم از يك بيمارستان يا درمانگاه آغاز ميشود.

در سال ۱۹۷۶ ابولا در آفريقا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا كرد و با شيوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بيماري ۹نفر مردند.

بار ديگر در سال ۱۹۹۵ ابولا شايع شد و اين بار ۸۰ درصد مبتلايان كشته شدند.

اخيرا سازمان جهاني بهداشت شيوع تب خونريزي دهنده ابولا را در يكي از استانهاي كشور كنگو تأييد كرده است.

در اين شيوع نسبتا وسيع، تاكنون ابتلاي ۱۷ نفر به ويروس ابولا تأييد شده است كه ۶ نفر آنها در استان جنوبي كاساي كشته شدهاند. البته سخنگوي سازمان جهاني بهداشت اعلام كرده آزمايشگاه مركز كنترل و پيشگيري بيماريها در آمريكا مشغول انجام آزمايشهاي بيشتر روي نمونههاي به دست آمده از بيماران مشكوك به تب خونريزي دهنده ابولا است.

به دليل خاصيت سرايت بالاي اين بيماري پرسنل بهداشتي ناگزير از رعايت شديد و دقيق اصول بهداشتي براي پيگيري از انتشار بيماري و ابتلاي خود هستند.

آنها براي پوشش كامل بدن از لباس، دستكش و پوتينهايي استفاده ميكنند كه پس از استفاده بايد نابود شود.

با وجودي كه تعدادي از روستاهاي استان كاساي در قرنطينه به سر ميبرند، اما سازمان جهاني بهداشت اعلام كرده فعلا نيازي به اعمال محدوديت در روابط تجاري و سفر به كنگو وجود ندارد.

كارشناسان محلي دائما در حال فرستادن پيامهايي از طريق راديو و تلويزيون هستند كه به مردم آموزش ميدهد چگونه از آلوده شدن به اين ويروس پيشگيري كنند.
اين خطر به ويژه در مراسم تدفين قربانيان ابولا و با تماس نزديك افراد با جسد قربانيان وجود دارد.

خطر كشندگي ويروس ابولا كه تا كنون درماني براي آن پيدا نشده، بين ۵۰ تا ۹۰درصد است.

طي چند سالي كه از هجوم ابولا مي گذرد، كارهاي زيادي براي تشخيص اپيدميولوژي و نحوه سرايت ابولا صورت گرفته است ، ولي هنوز راه و نحوه دقيق سرايت آن مشخص نشده و تنها مي توان گفت كه احتمالا ابولا از طريق تماس با خون يا ديگر مايعات بدن و همچنين ترشحاتي همچون خلط افراد آلوده به اين ويروس به افراد سالم منتقل مي شود؛ مثلا ميزان بيماري در مرده شورهاي قبرستان ها كه تماس مستقيم با بدن قربانيان ابولا داشتند، بسيار بالا بوده.پزشكان ، پرستاران و بهياراني كه مشغول درمان مبتلايان ابولا بودند هم بكرات در حين انجام وظيفه خود به اين بيماري دچار شدند، كه علت آن عدم رعايت مسائل بهداشتي و مراقبتي لازم و عدم آگاهي از نحوه انتقال در سالهاي اول شناسايي اين بيماري بود.به هر حال ، اين ويروس به هر شكلي كه به بدن وارد شود، بعد از ۲تا ۲۱روز علايم آن ظاهر مي شود.

بيمار با بروز ناگهاني تب ، ضعف شديد، درد عضلاني ، سردرد و گلودرد به پزشك مراجعه مي كند.معمولا بعد از مدت كوتاهي ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، بثورات پوستي ، اختلال عملكرد كبد و كليه و حتي در بعضي موارد خونريزي داخلي و خارجي نيز به دنبال علايم و نشانه هاي اوليه بروز خواهند كرد و وضعيت بيمار بشدت رو به وخامت مي رود.

نتايج آزمايش ها افت تعداد گلبول هاي سفيد و پلاكت ها و افزايش آنزيم هاي كبدي را نشان مي دهند. برعكس سالهاي نخست ، تشخيص بيماري آسان تر شده است.تست هاي تشخيص اختصاصي به صورت تشخيص آنتي ژن ها و يا ژنهاي ويروسي در خون يا ديگر مايعات بدن در دسترس هستند.اخيرا كشت سلولي اين ويروس نيز مقدور شده و حتي مي توان آنتي بادي هاي تشكيل شده عليه اين ويروس را در بدن بيماران تعيين كرد.

به هر حال ، اگر چه روشهايي كه گفته شد تشخيص بيماري را تسهيل كرده اند، اما خطر انتقال بيماري به پرسنل آزمايشگاه بسيار بالاست و در خين انجام چنين آزمايش هايي بايد بشدت مراقب بود. روز پنجم همين ماه مي بود كه يك محقق زن روسي در يكي از آزمايشگاه هاي بشدت محافظت شده در سيبري به دليل وارد شدن سرنگ حاوي ويروس ابولا به دستش بيمار شد و ۲هفته بعد جان سپرد.اين آزمايشگاه يكي از دو نقطه روي زمين است كه واكسن آبله در آن نگهداري مي شود.

درمان ابولا در موارد وخيم ، مانند بيماراني كه بشدت دهيدراته هستند، بيمار بايد به بخش مراقبت هاي ويژه انتقال يابد.تاكنون هيچ گونه درمان اختصاصي يا حتي واكسني براي ابولا كشف نشده و تمام داروها و واكسن هايي كه فعلا پيشنهاد مي شوند به سالها تحقيق براي رسيدن به مرحله باليني احتياج دارند.

با وجود اين ، چند نكته را مي توان توصيه كرد.

۱- بيماران مشكوك بايد قرنطينه شوند و به پرستاراني كه از اين بيماران مراقبت مي كنند توصيه شود مراقبت هاي لازم را براي محدود كردن تماس ها و كنترل دقيق ترشحات بدن بيمار به انجام برسانند.انجام اقدامات تهاجمي يا حتي اقداماتي مثل گذاشتن سوند، گرفتن نمونه هايي از ترشحات بدن بيماران ، رگ گيري و انجام ساكشن و در كل تمام اقدامات پرستاري بايد تحت مراقبت كامل و كنترل دقيق انجام گيرد.پرستاران و پرسنل بيمارستان كه با بيماران در تماس هستند بايد به كمك دستكش ، ماسك و روپوش هاي مناسب محافظت شوند.

۲- افراد خانواده و ديگر افرادي كه با چنين بيماراني تماس داشته اند بايد تحت پيگيري كامل قرار گيرند.اين پيگيري شامل تعيين و اندازه گيري درجه دماي بدن ۲بار در روز و بستري بيمار در بيمارستان و قرنطينه دادن تمام افراد مشكوك به ابتلا به اين بيماري در بيمارستان (بلافاصله پس از بروز تب) است.

●  ابولا چيست؟

ابولا در واقع نام نوعي ويروس است. تب خونريزي دهنده ابولا، يك بيماري شديد و كشنده است كه نخستين بار در سال ۱۹۷۶ميلادي شناخته شد.

نام ويروس اين بيماري از يكي از رودخانههاي كشور زئير، كه امروزه جمهوري دموكراتيك كنگو نام دارد، گرفته شده. اين بيماري براي اولين بار در كشور كنگو ديده شد.

پژوهشگران بر اين باورند كه ويروس ابولا از طريق حيوانات به انسان سرايت ميكند و معمولا در بدن جانوري زندگي ميكند كه در قاره آفريقا سكونت دارد.
اكثر افرادي كه ابتلاي آنان به ابولا تا كنون تأييد شده اهل كشورهاي آفريقايي بودهاند.

تب خونريزي دهنده ابولا معمولا به صورت شيوع ناگهاني بروز ميكند و شيوع آن هم از يك بيمارستان يا درمانگاه آغاز ميشود.

●  چگونه منتشر ميشود؟

تب خونريزي دهنده ابولا از بيماريهاي مشترك بين انسان و دام به شمار ميرود.
اين بيماري فقط انسان، ميمون و شامپانزه را مبتلا ميكند.
محل زندگي ويروس ابولا احتمالا در بدن گروهي از همين حيوانات است.
انسانها ناقل ويروس نيستند و بهطور تصادفي به ويروس آلوده ميشوند.
اينكه چگونه ويروس ابولا از بدن حيوانات به بدن انسان وارد ميشود بهطور كامل مشخص نيست.
پس از آنكه فردي به اين ويروس آلوده شد، انسانهاي ديگر را آلوده ميكند.
يكي از راههاي انتقال عفونت بين انسانها، تماس مستقيم با خون و ترشحات بدن فرد آلوده است كه معمولا در بين اطرافيان بيمار كه سعي در نگهداري و پرستاري او دارند، رخ ميدهد.
يكي ديگر از راههاي شايع گسترش اين ويروس انتقال آن در بين بيماران و كاركنان يك بيمارستان يا درمانگاه است.

●  چه علايمي دارد؟

علايم اين بيماري در همه بيماران يكسان نيست.
پژوهشگران هنوز نميدانند چرا تعدادي از افراد پس از ابتلا به اين بيماري بهبود مييابند و برخي ديگر كشته ميشوند.
به هر حال ميتوان گفت پاسخ ايمني بيماراني كه در اثر ويروس ابولا كشته ميشوند، چندان قوي نيست.
در چند روز اولي كه انسان به ويروس آلوده ميشود، تب بالا، سردرد، درد عضلات، دل درد، اسهال و خستگي بروز ميكند.
بعضي از بيماران در اين مرحله دچار گلودرد، سكسكه، قرمزي و خارش چشم، بثورات پوستي، اسهال خوني و استفراغ خوني ميشوند.
با گذشت يك هفته از آلودگي، درد قفسه سينه، شوك و مرگ اتفاق ميافتد. بعضي از بيماران در اين مرحله كور شده و خونريزي ميكنند.
تشخيص و درمان
تشخيص زودرس تب خونريزي دهنده ابولا دشوار است چرا كه علايم اوليه آن مثل خارش و قرمزي چشم و بثورات پوستي، در بيماريهاي ديگري كه شايعتر هستند نيز ديده ميشود.
ما اگر پزشك به اين بيماري مشكوك شود، بايد فورا از بيمار آزمايش خون به عمل آورد. اگر بيمار اسهال خوني نيز داشته باشد، مدفوع او هم مورد آزمايش قرار ميگيرد.
براي درمان اين بيماري هيچ درمان مشخصي وجود ندارد. در حال حاضر اكثر درمانهايي كه به بيماران داده ميشود، درمانهاي تقويتي هستند.
اين درمانها شامل كمك به حفظ فشار خون بيمار، حفظ مايعات بدن و نيز كمك به تنفس بيمار هستند.
چند سال پيش در شيوع ابولا در كيكويت، پزشكان راه جديدي را براي درمان بيماران امتحان كردند.
آنها به ۸ نفر از بيماران، خون افرادي را كه به ابولا مبتلا شده و از آن جان سالم بهدر برده بودند، تزريق كردند. نتيجه رضايت بخش بود.
۷ نفر از بيماران زنده ماندند.
هر چند اين نتيجه اميدوار كننده است اما چون پژوهش مذكور فقط روي ۸ نفر انجام شد، نميتوان آن را براي درمان همه بيماران تعميم داد!

●  چگونه ميتوان پيشگيري كرد؟

پيشگيري از بيماري تب خونريزي دهنده ابولا در آفريقا با دشواريهاي چنداني روبهروست.
هدليل آنكه هويت و محل زندگي حيواناتي كه مخزن ابولا هستند ناشناخته است، تنها چند راه ابتدايي براي پيشگيري از بيماري پيشنهاد شده. اصل مهم در پيشگيري از آلوده شدن پرهيز از تماس مستقيم با بيمار است.
اگر مواردي از بيماري مشاهده شود، اولين كساني كه بايد بسيار مراقب خطر باشند، كاركنان مراكز بهداشتي- درماني هستند.
اين افراد بايد از پوشش كامل، ماسك، دستكش و عينك استفاده كنند. هدف از اين كار ممانعت از آلوده شدن با خون و ترشحات بدن فرد مبتلاست. همچنين اگر بيمار بميرد، بايد از تماس با بدن مرده نيز خودداري كردبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۲۱ توسط:سنا موضوع:

عاشقانه ها با دوست

ديگر ناراحت نيستم ،

    دلم تنگ نيست ،

          تنها نيستم ...

            [كسي چه ميداند ]

              شايد دعاهام مستجاب شده ؛

                     و راضي به رضاي خدا شده ام ...

منبع : با اندكي تغيير وبلاگ نامه هايم به خدا

جملات زيبا گيله مردبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۲۰ توسط:سنا موضوع:

تشخيص راحت تر سرطان با تست خون

Sept. 22, 2009 (Berlin) -- Two new blood tests may help to make the diagnosis of colon and other gastrointestinal cancers simpler, cheaper, and less unpleasant.

The tests, developed by Belgian and German scientists, look for genetic fingerprints of tumor growth in the blood. One test may also help to predict whether cancer is likely to spread.

The tests were described here at a joint meeting of the European Cancer Organization (ECCO) and the European Society for Medical Oncology.

ECCO President Alexander Eggermont, MD, head of surgical oncology at the Erasmus University Medical Center in the Netherlands, tells WebMD that the tests may help fill a need for more convenient cancer screening. He was not involved with the work.

One in 17 people will develop colorectal cancer in his or her lifetime. It's the second leading cancer killer in the U.S. and Europe.

The risk of dying is reduced substantially if the disease is caught early, when it is most treatable. But many people shun current tests such as colonoscopy and stool sample analysis, calling them invasive or just plain nasty, says Joost Louwagie, PhD, of OncoMethylome Sciences in Liege, Belgium, which is developing one of the tests.

Louwagie and colleagues collected blood samples from 193 patients undergoing surgery for colorectal cancer and 688 people who were undergoing colonoscopies.

They looked for two genes, SYNE1 and FOXE1, which have been linked to tumor growth.

"We found a high frequency of these genes in colorectal patients. The same genes occurred infrequently in noncancerous patients," Louwagie tells WebMD.

Overall, the test correctly identified 50% to 60% of cancers, he says. And it correctly identified more than 90% of people with no cancer.

In people with early-stage colon cancer, the test performed even better, Louwagie says.

"Once validated, the new methylation test could be used as a noninvasive screening option for patients who decline or do not have access to colonoscopy or do not wish to undertake the fecal occult blood test."

"The blood sample can be taken by nurses or primary care doctors without the need for special equipment or training, leading to higher rates of patient compliance," he says.

The company is talking with several larger companies about licensing rights to the test.

The second test, developed by Ulrike Stein, PhD, of the ECRC Charite University of Medicine in Berlin, and colleagues, looks for colon, rectal, and gastric cancers.

The test homes in on a genetic fingerprint, S100A4, that has been linked to the development and spread of tumors.

The researchers studied daily blood samples from 185 people with colon cancer, 190 people with rectal cancer, 91 gastric cancer patients, and 51 tumor-free volunteers.

"We found that S100A4 was present at significantly higher levels in the group of cancer patients, no matter whether they had colorectal or gastric cancer, than in the tumor-free control group," says Stein.

There were even higher levels in patients who cancer had spread, she says.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۱۹ توسط:سنا موضوع:

NSAID ها

 ضد التهاب هاي غير استروئيدي NSAIDs عبارتند از: 

ديكلوفناك پتاسيم (كاتافلام)

ديكلوفناك سديم (ولتارن)

 اتودولاك (لودين)

ايندومتاسين (ايندوسين)

 كتورولاك (تورادول)

 سولينداك (كلينوريل)

  تولمتين (تولكتين)

 مكلوفنامات

مفناميك اسيد (پونستل)

 فنوپروفان (نالفون)

 فلوربي پروفن (آنسيد)

 ايبوپروفن (واريوس)

 كتوپروفن (اوروديس)

 ناپروكسن (ناپروسين)

 اگزاپروزين (دايپرو)

 نابومتون (رلافن)

  ديفلونيسال (دولوبيد)

 سالسالات

 سله كوكسيب (سلبركس)

 والدكوكسيب (بكسترا)

 ملوكسيكام (موبيك)

 پيروكسيكام (فيدن)

 بيشترين نيمه عمر به ترتيب اگزاپروزين (۵۰ ساعت)، ييروكسيكام (۴۰ ساعت)، ملوكسيكام (۲۰ ساعت)، ناپروكسن (۱۵ ساعت)، سله كوكسيب (۱۱ ساعت) و والدكوكسيب (۱۱ ساعت) دارند. ساير داروها كمتر از مقادير بالا مي باشد مثلا ديكلوفناك ۱تا ۲ ساعت، ايندومتاسين ۴ تا ۵ ساعت، مفناميك اسيد ۲ تا ۴ ساعت، ايبوپروفن ۱.۵ تا ۲.۵ ساعت نيمه عمر دارند.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۲۳:۱۸ توسط:سنا موضوع: