سناطب سناطب .

سناطب

امتحان فيزيولوژي عملي

با سلام

به اطلاع دوستان و همكلاسي هاي عزيز ميرساند برنامه امتحان فيزيولوژي عملي به شرح زير ميباشد:

امتحان تئوري گروه هايي كه روزهاي سه شنبه و چهارشنبه كلاس فيزيولوژي عملي داشتند روز شنبه مورخه 90/10/3  ساعت 1 در كلاس شماره سه برگزار خواهد شد.

امتحان تئوري گروه هايي كه يكشنبه ها كلاس فيزيولوژي عملي داشتند روز يكشنبه مورخه 90/10/4 ساعت 1 در كلاس شماره سه برگزار خواهد شد.

امتحان عملي هر گروه در روز و ساعتي كه كلاس آن ها تشكيل ميشد طي تاريخ هاي 4و 6و 7 دي ماه برگزار ميشود.در مورد جزوات فيزيولوژي عملي انشاءالله تا اواسط هفته آينده تحويل كانكس خواهيم داد.

با آرزوي موفقيتبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۱۵ توسط:سنا موضوع:

يه هديه كوچك..

قبل از هر چيز لازم است بدانيم كه مرگ از نظر اسلام اين نيست كه انسان هيچ و نابود شود، بلكه معنايش اين است كه، روان انسان كه فنا ناپذير است، علاقه و رابطه خود را از تن، قطع كند و در نتيجه، تن از بين برود و روان بدون تن تا زمان معيني به زندگي خود ادامه دهد و بعداً دوباره به بدن ملحق ميشود

پيامبر گرامي اسلام (ص) مي فرمايد: «خروج افراد مؤمن از دنيا هم چون بيرون آمدن طفل از شكم مادر است كه از تاريكي ها و تنگي ها و فشارها به فضاي روشن و بزرگ وارد مي شود.»[

پس، آيات و روايات همه گواهي مي دهند كه با مردن و پوسيده شدن جسد، لطمه اي به روح وارد نمي شود، بلكه روح ما همچنان باقي است و براي خود استقلال و اصالت دارد؛ زيرا شخصيت ما با روح و جان ماست، نه با بدن و جسد ما. و مرگ نيستي و نابودي و فنا نيست، بلكه انتقال از عالمي به عالم ديگر است و حيات انسان به گونه اي ادامه مي يابد.

قرآن خواندن براي اموات:

انجام برخي اعمال براي اموات مستحب مي باشد، كه از جمله آنها صدقه دادن، دعا كردن و خواندن قرآن است.

۱٫از پيامبر اكرم (ص) نقل شده است: «مردگانتان را كه در قبرها آرميده اند از ياد نبريد. مردگان شما اميد احسان شما را دارند. مردگان شما زنداني هستند و به كارهاي نيك شما رغبت دارند. آنها خود، قدرت انجام كاري را ندارند، شما صدقه و دعائي به آنها هديه كنيد.از همه دوستاني كه ميخوان كاري براي همكلاسيمون بكنن

دعوت ميكنم براي شادي روحشون، هركس هرقدر كه ميتونه، هرقدر كم، هرقدر كوتاه ولي از ته دل..

تو قسمت نظرات اعلام امادگي كنه ، هركسي قسمتي از قرآنو بخونه...مثلا هر دونفر جزئي از قرآن

نميگم ختم قرآن ...انتظاري هم از كسي نيست..

فقط يه پيشنهاد...

براي كسي كه ديگه بينمون نيست...

بسم اللهبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۱۴ توسط:سنا موضوع:

اطلاعيه

سلام. اول از همه، تشكر مي كنم از همه ي كسايي كه در مجلس يادبود امروز شركت كردند و ياد هم كلاسي عزيزمون رو زنده نگه داشتند. اما خيلي دوست دارم كه يه چيزي رو رك بگم، واقعا براي كسايي كه امروز به هر دليلي نيومده بودند، متاسفم.

تا جايي كه خبردار شديم، مجلس هفتم، روز پنجشنبه، در منزل شخصي واقع در شهرستان سلماس برگزار خواهد شد. بنابراين تصميم گرفتيم كه در اين مراسم شركت كنيم. اما با توجه به اين كه مراسم در منزل مي باشد و نه در مسجد، هنوز معلوم نيست كه چند نفر بايد بريم.

كسايي كه مي خوان بيان، تا ساعت ۱۰ روز سه شنبه، يعني فردا، آمادگيشون رو به نماينده اعلام كنن تا برنامه ريزي كنيم ببينيم چيكار بايد كرد.

اميدوارم روح پاكش هميشه در آرامش باشه. برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۱۳ توسط:سنا موضوع:

يا رب خزان چه بود بهار شكفته را ...

تلخ ترين اتفاق ممكن هم افتاد.

چقدر ساكت اومد و چقدر ساكت رفت...

خدا رحمتش كنه

تسليت به خانوادش و به همه خانواده پزشكي ۸۹

فاتحه...برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۱۱ توسط:سنا موضوع:

تسليت

                               كل من عليها فان   و يبقي وجه ربك ذوالجلال والاكرام

با كمال تاسف باخبر شديم همكلاسي و دوست عزيزمان سركار خانم دكتر رويا طالب پور دار فاني را وداع گفت.اين ضايعه بزرگ را به خانواده محترمشان تسليت عرض ميكنيم.از خداوند متعال براي ايشان طلب مغفرت كرده و براي خانواده محترمشان صبر جميل مسئلت مي نماييم.آرزو ميكنيم كه وسعت صبر خانواده اين دوست عزيزمان به اندازه درياي غمشان باشد.

به اطلاع همكلاسي هاي محترم ميرساند مجلس ختم دانشجويي فردا ساعت ده در كلاس شماره سه برگزار خواهد شد.

برنامه حضور در مجلس ختم در شهرستان سلماس متعاقبا اعلام خواهد شد.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۱۰ توسط:سنا موضوع:

زبان تخصصي

سلام

با ارزو موفقيتتون در امتحان زبان تخصصي

از دوستان هركسي كه جواب هارو ميدونه خواهش ميكنم اون تعدادي رو كه يادش مياد

به صورت نظر بنويسه

من نظرهارو مدام چك ميكنم وجواب هارو در صفحه اول پست قرار ميدم

مرسي


abbreviation!!

DJD:degenerative joint disease

incision and drainage: I&D


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۰۹ توسط:سنا موضوع:

تسليت

هوالباقي

زندگي چون قفس است
قفسي تنگ پر از تنهايي
و خوشا
لحظه غفلت آن زندانبان
بعد از آن هم پرواز...................

آقاي دكتر كيا بلوراني

با نهايت تاسف و تاثر درگذشت جانگداز مادر گراميتان را به شما و خانواده محترم تسليت عرض مي كنيم. تمامي ورودي ۸۹ را در غم خودتان شريك بدانيد.

از خداوند منان براي آن مرحوم علو درجات و براي شما و ساير بازماندگان صبر جميل مسئلت داريم.

به اطلاع تمامي دوستان مي رساند مجلس ترحيم، روز شنبه ساعت ۵-۳، در مسجد امام صادق واقع در خيابان ولي عصر برگزار خواهد شد.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۰۸ توسط:سنا موضوع:

استااادبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۰۷ توسط:سنا موضوع:

حافظه جانبي براي مغز

تصور كنيد روزي بتوانيد يك مموري‌كارت را به مغز خود وصل كنيد و از فايل‌هاي موجود در آن بلافاصله استفاده كنيد. مثلا اطلاعات موردنياز براي يك كنفرانس يا امتحان را دانلود كنيد و آن را چند دقيقه قبل از شروع جلسه در مغزتان ذخيره كنيد و درجا از داده‌هاي آن استفاده كنيد.يعني يك ماتريكس تمام عيار. خب به نظر مي‌رسد اين تصور چندان هم دور از ذهن نيست. چون دانشمندان دانشگاه كاليفرنياي جنوبي توانسته‌اند قدم‌هاي اوليه?اي در اين راه بردارند.

بعد از مطالعات فراواني كه دكتر تئودور برگر و همكارانش درمورد واكنش‌هاي شيميايي فرآيند يادگيري كوتاه‌مدت در مغز موش‌ها انجام دادند، توانستد يك چيپ كوچك بسازند كه از الكترودهايي براي اتصال به مغز و افزودن به ظرفيت حافظه استفاده مي‌كند. اين پروتز عصبي قادر است سيگنال‌هاي عصبي را ذخيره كند و درست مانند يك حافظه جانبي الكترونيكي به موش‌ها كمك كند تا سريع‌تر و بيشتر ياد بگيرند.

با روشن كردن مدار، يادگيري به موش‌ها القا مي‌شود و آنها «ياد مي‌گيرند» و با خاموش كردن مدار، همه‌چيز را به سرعت فراموش مي‌كنند. دكتر برگر ادعا مي‌كند كه اگر بتوانند جزييات بيشتري از فرآيند رمزنگاري سلول‌هاي عصبي را بفهمند، قادر خواهند بود تقريبا هر چيزي را در حافظه ايجاد يا حذف كنند. دقيقا مثل يك فلش مموري كه به مغز وصل مي‌شود. در حال حاضر تحقيقات آنها روي موش‌ها موفقيت‌آميز بوده و هدف بعدي آنها اجرايي كردن اين پروژه در مورد ميمون‌هاست.

پژوهشگران دانشگاه كاليفرنياي جنوبي در مقاله‌اي كه براي معرفي اين تكنيك منتشر كرده‌اند، هدف از تحقيق روي چنين طرحي را كمك به بازيابي حافظه يا افزايش ظرفيت حافظه در بيماران مبتلا به آلزايمر، سكته مغزي يا ضربه به جمجمه اعلام كرده‌اند. اما صبر كنيد... مساله خيلي شبيه داستان‌هاي علمي-تخيلي به نظر مي‌رسد. اگر واقعا چنين دستاوردي در آينده محقق شود، فكر مي‌كنيد چه واكنش‌هايي را در ميان مردم برمي‌انگيزد؟ چه استفاده‌ها (يا سوء‌استفاده‌هاي) ديگري مي‌توان براي آن درنظر گرفت؟ اگر چنين فلش مموري در دسترس شما بود، چه فايل‌هايي را روي آن ذخيره مي‌كرديد؟

منبع: نشريه سپيد شماره ۲۶۰برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۰۶ توسط:سنا موضوع:

چند حقه پزشكي!


مي دانيم كه درد جسماني علامت و نشانه ايجاد مشكل و ناهنجاري در بدن است و عوامل مختلفي باعث درد و ناراحتي جسماني مي شوند. بعضي از اين عوامل موقتي و برخي نيز طولاني مدت و نيازمند دارو و درمان هستند.

در اينجا ما ترفند هايي را بيان مي كنيم كه شما با دانستن و بكار بستن آنها، بعضي از درد ها را مي توانيد موقتا كاهش بدهيد.

خارش گلو

وقتي كودك بوديد، قلقلك دادن زير بغل شما يك سرگرمي جالب بود. حالا در بزرگسالان هم مي توان از اين ترفند براي رهايي از مشكل خارش گلو استفاده كرد. وقتي كه سلول هاي عصبي گوش تحريك بشوند، باعث اسپاسم عضلات گلو و گردن شده و در نتيجه شما را از شر خارش گلو راحت مي كنند. پس قلقلك دادن گوش، باعث رفع خارش گلو مي گردد!

صداهاي فراصوت بالاتر از حد آستانه شنوايي را تجربه كنيد

اگر در محلي شلوغ و پر سر و صدا هستيد، بطرف راست خم شويد و سعي كنيد با گوش راست بشنويد! گوش راست براي شنيدن حرفهاي تند و سريع مناسب تر است. گوش چپ براي تميز و تشخيص دادن تن هاي موسيقي، قوي تر است.

بر درد آمپول غلبه كنيد

به راحتي با سرفه كردن در حين تزريقات، مي توانيد درد آمپول را كاهش دهيد. سرفه كردن در اصل يك ترفندي است كه باعث افزايش سريع و موقتي فشار در قفسه سينه شده و مسيرهاي عصبي درد را مسدود مي كند.

از شر جرم هاي بيني راحت شويد

فين كردن شديد را فراموش كنيد. در اينجا يك ترفند بسيار سريع و آسان براي راحت شدن از جرم ها وجود دارد: بطور متناوب با زبان خود به سقف دهانتان ضربه بزنيد، سپس با يك انگشت خود وسط دو ابرو را فشار دهيد. اين كار باعث مي شود كه تيغه بيني، عقب و جلو رفته و پس از ۲۰ ثانيه، جرم هاي متراكم شده و آماده تخليه مي شوند!

از شر رفلاكس مري راحت شويد

كساني كه دچار رفلاكس مري هستند، اگر به پهلوي چپ بخوابند، كمتر به اين مشكل دچار مي شوند! مري و معده تحت يك زاويه اي بهم وصل هستند، وقتي به پهلوي راست بخوابيد، سطح معده بالاتر از مري قرار مي گيرد، در نتيجه غذا و اسيد به مري بر مي گردد.

درد دندان، آخ نگو

با يك تكه يخ، قسمت v شكل بين انگشتان اشاره و شست را بماليد، بسادگي درد دندان را كاهش مي دهيد.

سرتان گيج مي رود و به دوران افتاده است

كافي است فقط يك دست تان را روي يك نقطه ثابت قرار دهيد، بسرعت دوران سرتان خوب مي شود. قسمتي از گوش كه مسئول فقط تعادل است در داخل يك مايع شناور مي باشد، هر گاه اين مايع جابه جا بشود، تعادل شما بهم مي خورد، بكمك يك مرجع ثابت بيروني، مغز سريع تعادل خود را به دست مي آورد.

درد پهلو

گاهي به هنگام دويدن، پهلوي آدم درد مي گيرد. اين بخاطر آن است كه بازدم شما با وقتي كه پاي راست شما به زمين مي خورد، همزمان است. در نتيجه به ديافراگم شما فشار وارد مي شود، براي رهايي از اين درد كافي است، بازدم خود را با وقتي كه پاي چپ شما به زمين مي خورد، همزمان كنيد.

جلوي خونريزي را با يك انگشت بگيريد

گرفتن بيني و به عقب برگرداندن سر، راه متداول جلوگيري از خونريزي بيني است، اما شما اگر مقداري پنبه را درست زير گردي لب بالايي، روي لثه بگذاريد و با يك انگشت آن را فشار دهيد، خونريزي قطع مي شود.

از تپش قلب در هنگام عصبانيت جلوگيري كنيد

به انگشت شست خود، فوت كنيد! عصب واگ كه ضربان قلب را كنترل مي كند، بكمك نفس كشيدن، آرام مي گيرد.

مغز خود را گرم نگه داريد

بسيار چيز هاي كم اهميتي هستند كه مغز را سرد و فلج مي سازند. در اين حالت، زبان خود را به سقف دهانتان فشار دهيد، بطوريكه بيشترين مقدار از سقف را بپوشاند، در اين صورت سر درد بر طرف مي شود! اين سردرد مي تواند ناشي از يك بستني يخي باشد.

از نزديك بيني پيشگيري كنيد

نزديك بيني به ندرت ريشه ژنتيكي دارد، بلكه بيشتر از خيره شدن چشم به يك نقطه در فاصله كم ناشي مي شود. بنابراين بهتر است كه هر از چندي، چشم هاي خود را ببنديد، به بدنتان كش و قوسي بدهيد، و نفس عميقي بكشيد و پس از چند ثانيه به آرامي نفس تان را رها كنيد، اين كار باعث استراحت عضلات غير ارادي هم مي شوند. در نتيجه چشم ها هم استراحت مي كنند.

خواب رفتگي

اگر دست شما موقع رانندگي يا نشستن، در اثر يك وضعيت نادرست بخواب رفته باشد، به آرامي حركت دادن سر به چپ و راست، در كمتر از يك دقيقه مي تواند اين مشكل را حل كند و از شر گزگز و سوزني شدن دست راحت شويد.

زير آب نفس بكشيد

وقتي در زير آب هستيد، اين نبود اكسيژن نيست كه شما را بي چاره مي كند، بلكه دي اكسيد كربن است كه باعث اسيدي شدن خون و استيصال مي گردد. بنابراين كافي است ابتدا، قبل از شنا چند نفس كوتاه و سريع بكشيد تا ميزان اسيدي بودن خون پايين بيايد. با اين ترفند مغز شما مي پندارد كه اكسيژن بيشتري در اختيار دارد! به اين ترتيب ده ثانيه زمان مي خريد.

خوب حفظ كنيد

هميشه سعي كنيد كار هاي خود را قبل از خواب، پيش خود مرور كنيد و يا درباره مسئله اي كه مورد نظر شما است، قبل از خواب فكر كنيد، در اين صورت وقتي بيدار مي شويد، حافظه شما بهتر و سريعتر به شما كمك خواهد كرد. هر چيزي را كه شما درست قبل از خواب مطالعه كنيد، بهتر در حافظه شما ثبت و ضبط مي شود.

وبسايت moriبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۸:۰۵ توسط:سنا موضوع: