سناطب سناطب .

سناطب

مرجانه گلچين: خجالتي هستم و جدي ولي جلوي دوربين نه

 مرجانه گلچين با بيان اينكه در ايفاي نقش‌ها خود را فراموش مي‌كند، گفت: آنهايي كه من را مي‌شناسند، مي‌دانند كه من آدم خجالتي هستم ولي در جلوي دوربين به نوعي اتفاقي را تجربه مي‌كنم و تبديل به شخصيت دورن فيلم مي‌شوم.

كمتر كسي را مي‌توان يافت كه بازي مرجانه گلچين در نقش‌هاي كمدي سريال‌هاي تلويزيوني را در يك دهه اخير به خاطر نداشته باشد. اين بازيگر در آخرين تجربه كاري خود در مجموعه زوج يا فرد شبكه سوم سيما به ايفاي نقش پرداخته است. گلچين در اين مجموعه ايفاگر نقش آفاق ظاهر شده است.

اين بازيگر سينما و تلويزيون درباره باورپذير بودن نقش‌هاي خود در تلويزيون و انتقاد‌هايي كه درباره تكرار نقش‌ها به او مي‌شود، به ايلنا گفت: زماني كه در تيتراژ يك مجموعه نام مهران غفوريان،‌ يوسف تيموري و مرجانه گلچين به عنوان بازيگران نوشته مي‌شود و به عنوان مثال شما به عنوان تماشاگر با شخصيت‌هايي همچون فرهاد و فرشيد و آفاق در مجموعه زوج يا فرد كه به تازگي پخش شد، همراه شديد و آنها دست شما را از قاب تلويزيون گرفتند و به داخل خانه‌هاي خود بردند؛ به نوعي با آنها زندگي كرديد و ديگر نمي‌توان گفت كه آن آدم را ديدم و تكراري بود. چراكه شما آن شخصيت را به عنوان آفاق باور كرديد، پس آن بازيگر كار خودش را انجام داده است. فرشيد را به عنوان برادر اين آدم قبول كرديد، پس او هم كار خود را انجام داده است.

وي افزود: كمدين بزرگي همچون چاپلين نيز با يك حركت و با يك فيزيك در همه كارهاي خود ايفاي نقش كرده ولي اثرهاي جديدي را از خودش به جا گذاشته است. مگر مي‌توان كمدين‌هاي بزرگ دنيا همچون چاپلين را هم تكراري دانست. در واقع موقعيت‌هاي داستان‌هاست كه موقعيت‌هاي تازه‌اي را براي بازيگر به وجود مي‌آورد. بر همين اساس بايد بگويم كه به عقيده من، اين حرف كه بازيگري خودش را تكرار كرده، معني ندارد.

اين بازيگر در پاسخ به اين پرسش كه در ايفاي نقش‌هاي مختلف تا چه اندازه براي رسيدن به شخصيت مورد نظر، مرجانه گلچين را فراموش مي‌كند، اظهار داشت: خيلي زياد. آنهايي كه من را مي‌شناسند، كاملا به تفاوت پشت صحنه من با آنچه در جلوي دوربين مي‌بينند، واقف هستند. اتفاقا من آدم خجالتي هستم. يعني اگر در يك جمعي قرار بگيرم، معمولا در گوشه هستم و خيلي اهل خودنمايي نيستم. خودم نمي‌دانم كه چه اتفاقي در جلوي دوربين براي من مي‌افتد كه به كل آدم ديگري مي‌شوم.

وي ادامه داد: اصولا آنها كه خيلي خوب من را مي‌شناسند، متوجه تفاوت پشت و جلوي دوربين من شده و بارها در اين باره به من گفته‌اند كه تو اصلا آن آدم حاضر جوابي كه در جلوي دوربين جواب‌ هركسي را در آستين خود دارد، نيستي. البته شايد تجربه هم در اين موضوع تاثيرگذار بوده باشد. به طور كل بايد بگويم كه براي بازي يك شخصيت، فراموش مي‌كنم كه چه كسي هستم و شخصيت درون فيلم مي‌شوم. حتي در مدت فيلمبرداري، شخصيت مورد نظر در خانه خودم هم با من بوده و براي رسيدن به نقش خيلي انرژي مي‌گذارم.

گلچين درباره ايفاي نقش خانم جلسه‌اي در مجموعه «نفس گرم» كه چندي پيش در آن ايفاي نقش جدي را برعهده داشت نيز توضيح داد: دقيقا سعي كردم باورپذيري كه درباره آن صحبت كردم را در ايفاي نقش جدي نيز داشته باشم و اصولا در ايفاي اين مدل نقش‌هاست كه تفاوت نقش‌ها مشخص مي‌شود. به طور كلي من بازيگري با حركت دست و ميميك‌هاي زياد هستم ولي در ايفاي نقشي كه در مجموعه «نفس گرم» داشتم، بايد همه آنها را دور مي‌ريختم و تبديل به آدمي مي‌شدم كه تمام وجودش آرامش است. همچنين در مجموعه «شب بيست و نهم» نقش دختر معصومي را داشتم كه طعمه همسايه بدجنس خود مي‌شود كه با كارهاي گذشته متفاوت بود. در واقع در اين نقش‌ها موقعيت فراهم بود تا تفاوت بازيگري را به نمايش بگذارم.

اين بازيگر ادامه داد: در نهايت بايد بگويم كه در واقع موقعيت‌هاي مختلف است كه از بازيگر بازي‌هاي متفاوتي را مي‌طلبد. در حال حاضر با افتخار مي‌گويم كه من بازيگر كمدي هستم كه براي خودم يك شيوه بازيگري درنظر گرفته‌ام و آن استفاده از بازي بدن است. قطعا اين شيوه را با خودم حمل خواهم كرد و به هيچ وجه آن را كنار نمي‌گذارم. اما متناسب با شرايط قصه از آن استفاده خواهم كرد. به عنوان مثال اگر به همين مجموعه زوج يا فرد كه به تازگي در آن به ايفاي نقش پرداختم؛ خوب توجه شود، مي‌بينيد كه نوع استفاده‌اي كه من در اين اثر از بدنم كرده‌ام با مجموعه بزنگاه، نقطه سر خط و آثار قبلي متفاوت است. به نوعي در مجموعه زوج يا فرد در نقش مادر يك خانواده، آفاق بايد يك افتادگي داشته باشد ولي در نقطه سر خط نقش زني را داشتم كه تنها زندگي مي‌كرد و به صورتي ديوانه شده بود و ماليخوليا داشت كه كاملا تفاوت آن با آفاق مشخص است.

وي در ادامه بيان كرد: برخي شيطنت‌هايي را در مورد تكرار نقش‌ها مطرح مي‌كنند كه واقعا درست نيست. در اين صورت با توجه به اينكه در اكثر نقش‌هاي آقاي شكيبايي هم رگه‌هايي از هامون وجود دارد، از شما مي‌پرسم آيا بايد بگوييم كه آقاي شكيبايي هم تكرار است؟ به اين صورت نيست. چراكه ما در موقعيت‌هاي مختلف وجهه‌هاي متفاوتي از ايشان مي‌بينيم. در نهايت بايد بگويم آدم كه نمي‌تواند از وجود خودش جدا شود. بالاخره من با خصوصيتم مرجانه گلچين مي‌شوم. اگر من را با اين خصوصيت مي‌پذيريد و بعد از ۱۰ سالي كه دارم كار مي‌كنم هنوز در نظرسنجي‌ها بالاترين آرا را مي‌گيرم، يعني مردم باورم مي‌كنند. پس چرا بايد در نظر مردم دست ببريم و با تيتر كردن يه سري از جملات اتفاقات ديگري را رقم بزنيم.

گلچين در پايان گفت: البته به اندازه‌ايي كه در مجموعه زوج و فرد درباره مهران غفوريان كامنت ديده‌ام، درباره خودم نديده‌ام. من در اين مجموعه يك بازي نيمه هوشيار را تجربه كرده‌ام كه در بخش‌هايي كه قرص مي‌خورم ديده مي‌شود و در كارهاي ديگر من نبوده است.به نوعي در اين مجموعه بخش ديگري از بازي خود را نشان دادم. بازي بين تراژيك و كمدي. آنجايي كه از پسرش در زندان حرف مي‌زند و مي‌گويد كه نمي‌دانم بايد بخندم يا گريه كنم. بالاخره به اين بخش‌ها نيز بايد كمي توجه شود.


برچسب: مرجانه گلچين.تلويزيون.سينما. بازيگر ايراني،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۱:۵۵ توسط:سنا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :