سناطب سناطب .

سناطب

تهيه‌كننده «شبي كه ماه كامل شد»: شايد يك عاشقانه ديگر در بلوچستان

 فيلم «شبي كه ماه كامل شد» به كارگرداني «نرگس آبيار» در جشنواره سي‌وهفتم فجر حسابي درخشيد و توانست هفت سيمرغ بلورين را به خود اختصاص دهد. اين فيلم در حالي كه قرار بود در اكران نوروزي روي پرده نقره‌‌اي سينما جا خوش كند، اكرانش به عيد فطر افتاد و حالا با استقبال مخاطبان مواجه شده است. براي آگاهي از شرايط ساخت اين فيلم، دلايل تعويق اكران و چگونگي رسيدن به اين فيلم نامه، با محمدحسين قاسمي تهيه‌كننده اين اثر همكلام شديم كه در ادامه مي‌خوانيد:

 

قرار بود فيلم در عيد نوروز اكران شود چه شد كه اكرانش به عيد فطر موكول شد؟

ببينيد، براي اكران يك طرف ماجرا تهيه‌كننده و درخواست اش است و طرف ديگر ماجرا شرايط اكران و پذيرش درخواست. شرايط به گونه‌اي پيش رفت كه اين اتفاق نيفتاد و من نمي‌خواهم خيلي در جزئياتش ورود كنم.

 

از وضع اكران راضي هستيد؟

با توجه به موفقيت فيلم و استقبال مردم در جشنواره، ما اميدوار بوديم كه در زمان اكران هم اين اتفاق بيفتد. تا الان هم بيشترين ضريب اشغال را در بين فيلم‌هاي اكران‌شده در عيد فطر داشته‌ايم و از اين بابت از مردم ممنونيم.

 

چطور به اين سوژه خاص رسيديد؟ آيا از جايي سفارش شده بود؟

ببينيد هم اكنون بحث بنيادگرايي و افراطي‌گري بحث روز دنياست. فقط مخصوص يك دين هم نيست و همه اديان با اين موضوع درگير هستند. ما مي‌بينيم در دل پاريس به خاطر اين موضوع اتفاقات بدي مي‌افتد. داعش و القاعده را مي‌بينيم و بسياري چيزهاي ديگر. در ابتدا قرار بود كاري درباره مهاجران سوري در آلمان با همين نگاه افراطي‌گري بسازيم. قرار بود كار در آلمان ساخته شود و ما يك پروسه تحقيقاتي را هم انجام داديم. بعد از يك مدت احساس كرديم اگر بتوانيم معادل بومي اين قضيه را پيدا كنيم، هم از طرفي كار براي مخاطب داخلي ملموس‌تر مي‌شود و هم از جايي كه ما اشراف بهتري به مسائل داخلي داريم، براي مخاطب خارجي هم جذاب‌تر خواهد بود. موضوع فيلم را خانم آبيار از ۱۰ سال پيش زماني كه اين اتفاق افتاده بود به عنوان يك طرح يادداشت كرده بودند در نتيجه به اين سمت رفتيم. تحقيقات بيشتري انجام شد و آقاي اصفهاني به گروه‌مان اضافه شد كه خيلي روي اين موضوع اشراف داشتند.

 

چقدر از فيلم نامه كار آقاي مرتضي اصفهاني بود و چقدر كار خانم آبيار؟

كار مشترك بود. حالا نه من خط‌كش گذاشتم و نه خود آن‌ها كه دقيق بگويم هركدام چقدر سهم داشتند اما باهم كار فيلم‌‎نامه را پيش بردند.

 

شما براي اين فيلم با چه كساني در سيستان و بلوچستان مشورت كرديد؟

اول از همه بابت همراهي مردم خوب اين استان از آن‌ها ممنونيم و تشكر مي‌كنيم. ما ابتدا در بحث تحقيقات با يك سري از نخبگان استان مشورت كرديم و پروسه تحقيق را جلو برديم و تقريبا به طور مداوم از مشاوره دوستان استفاده مي‌كرديم. بعد از آماده‌سازي فيلم هم به خيلي از اين افراد فيلم را نشان داديم. قوم بلوچ، قوم اصيل ايراني است و از طرفي مردماني دارد كه بي‌نهايت انسان‌هاي شريفي هستند. ما در فيلم سعي كرديم به كرات اين قضيه را داشته باشيم و به نيكي ياد كنيم كه حقيقتاً حق‌شان است.

 

تجربه ساخت فيلم در سيستان و بلوچستان و بعد در ادامه پاكستان براي شما چطور بود؟ و آيا علاقه داريد اين تجربه را تكرار كنيد؟

ببينيد سيستان و بلوچستان علاوه بر مردم شريفي كه دارد، فرهنگ خوبي هم دارد كه قابليت دراماتيزه شدن هم دارد. به طور كلي بيرون از تهران كاركردن مشكلات خاص خودش را دارد و دليلش هم اين است كه امكانات در پايتخت متمركز شده است ولي شرايط ساخت فيلم در پاكستان و بعد از آن در بنگلادش خيلي سخت‌تر هم بود. در خصوص تكرار تجربه هم بايد بگويم هر دو منطقه ظرفيت خوب و بكري دارند كه وسوسه‌كننده است. مشخصا خود سيستان و بلوچستان داراي جاذبه‌هاي بصري زيادي است كه خيلي جاي كار دارد. شايد ما در آينده بتوانيم در همين بستر فيلم عاشقانه‌اي بسازيم.

 

به اكران خارجي فيلم هم فكر كرديد؟

پخش‌كننده بين‌المللي ما محمد اطبايي و شركت مستقلان ايراني هستند و رايزني‌ها را در اين زمينه آغاز كردند و برنامه ويژه‌اي هم براي اكران‌هاي بين‌المللي داريم.

 

فيلم شما سرمايه‌گذار بلوچ داشته است؟

در خصوص سرمايه‌گذاري، يك بخش عمده‌اش خودم هستم و در بخش خصوصي اين كار توليد شده و البته دو دوستي كه يكي از آن‌ها بلوچ است.

 

مامور امنيتي كه در فيلم شما هست فيلم را ديده است؟

من ايشان را نمي‌شناسم و نمي‌دانم فيلم را ديده‌اند يا نه!

 

موزيك ويدئويي كه به تازگي منتشر شد، به خوبي ديده شد. در واقع صداي محسن چاوشي با ترانه آقاي صفا خيلي خوب روي كار نشسته است چرا از اين ترانه بين فيلم يا در تيتراژ استفاده نكرديد؟

از اول برنامه‌مان اين بود كه اين محصول به عنوان يك محصول جانبي كنار فيلم عرضه شود.

 

در اين موزيك ويدئو بعضا از تصاوير جديدي هم استفاده شده بود كه در فيلم نبود.

بله، ما يكسري تصاوير اسلوموشن گرفته بوديم كه در تدوين به كارمان نيامد و تصميم گرفتيم در اين كليپ استفاده كنيم.

 

با توجه به اين تصاوير ممكن است در نسخه نمايش خانگي، ما فيلم را طولاني‌تر يا متفاوت‌تر ببينيم؟

در نسخه شبكه نمايش خانگي، دو آيتم اضافه مي‌شود. يكي پشت‌صحنه كه فيلم اش در حال آماده‌سازي است و ديگري هم يك‌سري تصاوير استفاده‌نشده كه آن را به صورت جداگانه تدوين مي كنيم  و در يك بسته كنار فيلم قرار مي‌دهيم.

 

چقدر از روابط شخصي فائزه و عبدالحميد واقعي است و چقدر تخيلي؟ مبناي اين روابط در فيلم‌نامه چه بوده است؟

خود عبدالحميد مصاحبه‌هاي مفصلي را داشته است كه در يوتيوب در دسترس است. يك‌سري مستند هم پرس‌تي‌وي درباره اين موضوع كار كرده است. بخشي از اين ماجراها از اين طريق استخراج شد، بخش ديگري هم از منابع ديگر مثل خانواده‌ها و افراد مطلع.

 

فيلم بعدي خانم آبيار مشخص شده؟

حالا بگذاريد همين فيلم به سرانجام برسد بعد در اين خصوص صحبت كنيم ولي واقعيت اين است كه هنوز برنامه خاصي ندارند. البته خانم آبيار خيلي آدم پركاري نيستند و بين كارهاي شان ۲-۳ سال فاصله است و زمان زيادي براي تحقيقات مي‌گذارند. اين را هم از مستند دارند و معمولا براي اين كه يك سوژه براي خودشان جا بيفتد وجهان‌بيني‌شان كامل شود زمان زيادي مي‌گذارند.

 

چقدر فروش براي فيلم متصور هستيد؟

هيچ كس نمي‌تواند عدد دقيق اكران را پيش‌بيني كند ولي فكر مي‌كنم «شبي كه ماه كامل شد» همان طور كه تاكنون بوده، جزو فيلم هاي پراستقبال و پرمخاطب سينماي ايران باشد.

 

محمدحسين قاسمي,اخبار فيلم و سينما,خبرهاي فيلم و سينما,سينماي ايران
محمدحسين قاسمي,اخبار فيلم و سينما,خبرهاي فيلم و سينما,سينماي ايران

 


برچسب: شبي كه ماه كامل شد.نرگس آبيار.محمدحسين قاسمي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۵:۲۲ توسط:سنا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :