سناطب سناطب .

سناطب

مصطفي زماني: برانكو انگيزه‌اي براي ادامه كار در پرسپوليس نداشت

 وقتي با مصطفي زماني در مورد فوتبال صحبت مي‌كنيد، بايد اطلاعات فوتبالي‌تان بسيار بالا باشد، چون او جدا از حرفه و تخصصي كه در بازيگري دارد، جز به جز فوتبال را دنبال مي‌كند و به راحتي مي‌تواند به عنوان يك كارشناس فوتبال مقابل شما بنشيند. با زماني كه به تازگي بازي در سريال پرطرفدار نهنگ آبي را پشت سر گذاشته، صحبت كرديم. گفت‌وگوي فوتبالي خبرورزشي با مصطفي زماني را در ادامه مي‌خوانيد:

 

*اين همه اطلاعات فوتبالي شما از كجا مي‌آيد؟

خب من هم مثل خيلي از مردم از بچگي عاشق فوتبال بودم. زمان ما خبري از فضاي مجازي و بازي‌هاي اينترنتي نبود و معمولاً اكثر پسر‌ها فوتبال بازي مي‌كردند. من هم از همان موقع به فوتبال علاقه‌مند شدم و اين عشق به فوتبال تا الان با من همراه است. به نظرم فوتبال مثل زندگي است، چون يك اتفاق زنده است و روح دارد. به طور كلي فوتبال حالم را خوب مي‌كند. البته قبلاً برايم فقط طرفداري بود، ولي الان سعي مي‌كنم بيشتر از خود فوتبال لذت ببرم.

 

*همه از علاقه شما به پرسپوليس باخبر هستند. تيم محبوب شما روز‌هاي سختي را پشت‌سر مي‌گذارد. نظر شما چيست؟

به نظرم شرايط اين روز‌هاي پرسپوليس طبيعي است. پرسپوليس در ۱۰ بازي آخر فصل گذشته اصلاً آن شادابي و طراوت هميشگي را نداشت و اگر امتيازاتي كه اول فصل جمع كرد نبود، قهرمان نمي‌شد. ضمن اينكه رقباي پرسپوليس هم فرصت‌طلب نبودند چه بسا اگر بازي‌هايشان را مي‌بردند، با توجه به امتيازاتي كه پرسپوليس از دست داد، مي‌توانستند قهرمان شوند. به نظرم برانكو انگيزه‌اي براي ادامه كار نداشت. خودم به شخصه فكر مي‌كردم برانكو جانشين كي‌روش در تيم ملي شود، چون هم انگيزه اين كار و هم سابقه كار در تيم ملي را در كارنامه داشت.

 

*اتفاقاً برانكو يكي از گزينه‌هاي اصلي هدايت تيم ملي بود، ولي مي‌گويند به خاطر هواداران پرسپوليس سرمربي تيم ملي نشد.

اگر اين‌طور باشد كه بايد به حال مديران فوتبال تأسف خورد. خب الان كه با اين وضعيت بدتر شده و هواداران پرسپوليس بيشتر ناراحت شدند. مديران كه نبايد وارد فضاي احساسات مردم شوند و بايد يك تفاوتي با مردم عادي داشته باشند. مدير پول بيشتري مي‌گيرد تا بتواند تصميمات مهم و بزرگ بگيرد وگرنه هركسي مي‌تواند پشت ميز بنشيند و تصميم بگيرد. اگر مديريت قوي وجود داشت، خيلي زودتر تكليف حضور برانكو را معلوم مي‌كردند و اگر قرار به رفتن او بود، مي‌توانستند با يحيي گل‌محمدي مذاكره كرده و او را به پرسپوليس بياورند.

 

*به نظر شما يحيي گزينه خوبي براي هدايت پرسپوليس بود؟

بله، يحيي به لحاظ فني كيفيت بالاي خود را نشان داده و مي‌توانست به پرسپوليس كمك كند.

 

*به نظر شما پرسپوليس بدون برانكو هم مي‌تواند قهرمان شود؟

من فكر نمي‌كنم پرسپوليس قهرمان شود، چون زمان از دست رفته و اين تيم بايد با مربي جديد پوست‌اندازي كند. فقط بايد ميراث تيم برانكو كه همان جنگيدن و نااميد نشدن بود، حفظ شود. به نظرم تراكتور مدعي اول قهرماني است و اين تيم قهرمان مي‌شود.

 

*فرشاد احمدزاده به پرسپوليس برگشت و اين روز‌ها شايعه بازگشت نفراتي مثل طارمي، رضاييان و وحيد اميري هم به گوش مي‌رسد. شما موافق بازگشت اين نفرات هستيد؟

من كلاً موافق فرصت دوباره دادن هستم. شايد بازيكن يك تصميم اشتباه گرفته باشد، ولي نبايد خيلي به آن‌ها فشار آورد. البته بايد به عملكردشان نگاه كنيم. اميدوارم بتوانند به تيم كمك كنند.

 

*از بين بازيكنان پرسپوليس كدام را بيشتر مي‌پسنديد؟

همه بازيكنان پرسپوليس را دوست دارم، چون خيلي زحمت كشيدند، ولي اگر بخواهم يك نفر را انتخاب كنم، سيدجلال گزينه من است. به نظرم او به معناي واقعي يك كاپيتان است. از بازيكنان سابق هم عاشق بازي محسن عاشوري بودم. به نظرم فوتباليست فوق‌العاده‌اي بود.

 

*در مورد رفتن كي‌روش و جانشيني ويلموتس چه نظري داريد؟

كي‌روش به طور كلي مربي خوبي بود، ولي نمي‌توانست قهرماني بياورد. كي‌روش اگر دعوا‌هاي كودكانه خود را كنار مي‌گذاشت، شايد مي‌توانست در تيم ملي بماند و ايران را قهرمان كند. ولي باز هم مي‌گويم برانكو به دليل شناختش از فوتبال ايران بهترين گزينه براي هدايت تيم ملي بود. متأسفانه در اين جام ملت‌ها ما بهترين نسل‌مان را داشتيم، ولي باز هم نتوانستيم قهرمان شويم.

 

*اهل كل‌كل‌هاي مرسوم فوتبالي هستيد؟

كل‌كل در حدي خوب است كه باعث آزار و ناراحتي طرف مقابل نشود. البته در اين چند فصل نتايج پرسپوليس طوري بود كه كسي نمي‌توانست براي ما كري بخواند. به طور كلي خيلي اهل كل‌كل و كري خواندن نيستم.

 

*شما ارتباط بسيار نزديكي با همايون ارشادي داريد كه استقلالي است. براي هم كري نمي‌خوانيد؟

بله، همايون استقلالي متعصب است و از نتايج اين تيم خيلي ناراحت مي‌شد. ارتباط من با او بسيار نزديك است و با هم بعضي اوقات كل‌كل مي‌كنيم.

 

*اهل رفتن به ورزشگاه هستيد؟

در ايران هنوز به استاديوم نرفته‌ام، ولي دو بار در آلمان و اسپانيا به ورزشگاه رفتم كه تجربه جالبي بود. يك بار پارسال در نيوكمپ بازي بارسلونا و والنسيا را ديدم كه بارسا ۴ بر ۲ پيروز شد و يك بار هم در آلمان بازي هانوفر و اشتوتگارت را از نزديك ديدم.

 

*يكي از بحث‌هاي مهم فوتبال موضوع ورود خانم‌ها به ورزشگاه است. نظر شما در اين رابطه چيست؟

ممنوعيت حضور خانم‌ها در ايران به مسائل شرعي برمي‌گردد و ربطي به فوتبال ندارد. به نظرم اگر خانم‌ها به ورزشگاه بيايند، فضا بهتر و آرام‌تر مي‌شود و مردم بيشتر رعايت مي‌كنند. بالاخره بايد اين اتفاق بيفتد و خانم‌ها از حق طبيعي‌شان استفاده كنند، ولي خب از طرفي هم فضاي استاديوم‌هاي ما براي همه مشخص است و هركسي كه به ورزشگاه مي‌رود، بايد پيه همه چيز را به تنش بمالد.

 

*در بين تيم‌هاي خارجي طرفدار كدام تيم هستيد؟

من از بچگي عاشق بازي روماريو و استويچكوف بودم كه در بارسلونا بازي مي‌كردند و از همان زمان بارسايي شدم. از بين تيم‌هاي ملي هم طرفدار تيم ملي ايتاليا هستم.

 

*از بين مسي و رونالدو كدام را انتخاب مي‌كنيد؟

مسي به نظرم نابغه است، ولي رونالدو از خودش يك نابغه ساخت. به همين دليل احترام زيادي براي رونالدو قائلم. هر چند مسي را به خاطر بارسايي بودنش بيشتر دوست دارم.

 

*در حال حاضر مشغول انجام چه كاري هستيد؟

تا چند روز پيش مشغول فيلمبرداري نهنگ آبي بوديم و حالا استراحت مي‌كنم.

 

*بازي در نقش «جهان» كمي متفاوت‌تر از كار‌هاي قبلي شما بود.

بله، كاملاً متفاوت بود. من قبلاً با سعيد ملكان و فريدون جيراني كار كرده بودم و به خاطر آن‌ها قبول كردم در نهنگ آبي بازي كنم. ضمن اينكه قرار بود تا آخر فيلم خانم حاتمي پارتنر من باشند كه به دليل يكسري مشكلات اين اتفاق نيفتاد، ولي در مجموع من از انتخابم كاملاً راضي‌ام.

 

*در بين همه كار‌هايي كه كرديد، كدام را بيشتر دوست داريد؟

خب بعد از انجام هر كاري چه سينمايي و چه سريال، آدم اين حس را دارد كه آن كار بهترين بوده است. من هم در همه اين سال‌ها يكسري از كار‌ها را با ميل خودم انتخاب كردم و بعضي‌ها را هم از روي اجبار بازي كردم. در بين سريال‌ها يوسف پيامبر، نهنگ آبي و فصل اول شهرزاد را خيلي دوست دارم، ولي در بين كار‌هاي سينمايي‌ام واقعاً نمي‌توانم بگويم كدام را بيشتر دوست دارم.

 

 


برچسب: مصطفي زماني.بازيگر.سينما،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۹:۱۹ توسط:سنا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :